تبلیغات
اسلام آباد پست
 
قالب وبلاگ
یلدای 1365 را می توان یلدای خونین کرمانشاه نامید. روزی که ده ها فروند هواپیمای رژیم بعث صدام بر فراز آسمان کرمانشاه ظاهر شده و مردم بی دفاع این شهر که برای برپایی مراسم شب یلدا آماده می شدند را به خاک و خون کشیدند.

سرهنگ مرادعلی محمدی مدیرکل حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه در این خصوص گفت:
 بمباران شهرها همزمان با آغاز تهاجم سراسری ارتش رژیم بعث عراق به خاك ایران آغاز شد و تا پایان جنگ نیز ادامه داشت.


وی افزود: بیشترین بمباران شهرهای كشور در سال 1365  صورت گرفت و بر اساس آمارهای موجود در مجموع بیش از16 هزار نفر از شهروندان غیر نظامی كشور در اثر بمباران ها و موشك باران شهرها به شهادت رسیدند و بیش از 59 هزار نفر زخمی و مجروح شدند.

 محمدی افزود: هدف دشمن از بمباران شهرها ایجاد رعب و وهشت در میان مردم و وارد نمودن فشار روحی بر آنان برای متزلزل كردن اراده آنها در ادامه نبرد و مقاومت و پشتیبانی  از رزمندگان و خارج شدن از بن بست در نبردهای زمینی بود.

مدیرکل حفظ اثار ونشرارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه اظهار کرد: استان كرمانشاه بعنوان مركز پشتیبانی از رزمندگان اسلام در جبهه میانی و به دلیل هم مرز بودن با كشور عراق همواره مورد تهاجم هواپیماها و موشك های دشمن قرار گرفت و در طول جنگ تحمیلی با تقدیم 2748 شهید در اثر بمباران ها و حملات موشكی و بیش از هزاران نفر زخمی و مجروح جلوه ای از حماسه ایثار و مقاومت و پشتیبانی از رزمندگان اسلام را خلق كرد.

محمدی در خصوص شب یلدای خونین کرمانشاه نیز گفت: یكی از تلخ ترین حوادث دوران دفاع مقدس حادثه شب یلدای خونین شهر كرمانشاه است. زمانی كه در 30 آذر 1365 مردم شهر بر اساس رسم دیرینه مشغول خرید و تهیه ملزومات شب یلدا بودند تا در جمع خانواده شب خاطره انگیزی را سپری کنند، ددمنشان رژیم بعث عراق با تهاجم بوسیله ده ها فروند هواپیما در دو نوبت و در ساعات 12 و 30 و 16 و 45 دقیقه مراكز خرید مردم و مناطق مسكونی مختلفی از شهر كرمانشاه را مورد آماج بمب های خوشه ای قرار دادند.

وی افزود: در اثر این بمباران ها بیش از یكصد تن از شهروندان کرمانشاهی به شهادت رسیده و تعداد زیادی از مردم بی گناه نیز زخمی و مجروح شدند و خاطره خوش شب یلدا بریا مردم این دیار به اندوه تبدیل شد.

[ دوشنبه 29 آذر 1395 ] [ 08:19 ب.ظ ] [ وحید پرندین ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب